V listopadu letošního roku zahájíme výstavbu splaškové kanalizace. Plánovaná stavba zahrnuje výstavbu kanalizačních stok v komunikacích, sousedících s Vaší nemovitostí. Z tohoto důvodu je třeba s předstihem řešit projekty pro jednotlivé kanalizační přípojky. Proto Vás chceme informovat o podmínkách budování přípojek a možnosti napojení Vaší nemovitosti na splaškovou kanalizaci.
Ve snaze zajistit majitelům nemovitostí stejné podmínky k vybudování přípojky na veřejném prostranství, rozhodlo zastupitelstvo obce, že bude realizace prováděna prostřednictvím obce, na základě Vašeho pověření a za stejnou finanční částku pro všechny dotčené majitele nemovitostí. U objektů užívaných k trvalému bydlení je to částka 22.000 Kč za gravitační přípojku (2.000 Kč za tlakovou přípojku) a u rekreačních objektů a objektů, ve kterých není nikdo přihlášen k trvalému pobytu, je částka stanovena na 32.000 Kč za gravitační přípojku (12.000 Kč za tlakovou přípojku). K platbě Vás bude obec vyzývat postupně, až po shromáždění všech žádostí o přípojky. Výše uvedené platby lze uhradit i na splátky, a to bez jakéhokoli navýšení.
Za tuto finanční částku obec zajistí:
- vypracování projektové dokumentace, vyjádření správců podzemních sítí, případné projednání se Stavebním úřadem a vydání územního souhlasu,
- zemní práce – vytýčení podzemních sítí, ve vozovkách s asfaltovým povrchem, řezání asfaltu s jeho recyklací nebo likvidací v souladu se zákonem o odpadech, odstranění konstrukčních vrstev vozovky, výkop rýhy, pažení rýhy,
- předání míst křížení s ostatním podzemním vedením jejich správcům, hutněný a zásyp rýhy ve vozovce, provedení konstrukčních vrstev s asfaltovým povrchem a předání správci vozovky, geodetické zaměření veřejných částí přípojek; (veřejná část přípojky bude končit u plotu soukromého pozemku)
Zbývající část přípojky na soukromém pozemku si zajišťuje a hradí každý majitel nemovitosti sám. Je nutné odborné provedení prací, a proto doporučujeme objednat práce u firmy, která má s takovým druhem staveb zkušenosti. Je samozřejmě možné pouze provedení odborného položení potrubí, se zajištěním zemních prací vlastními silami.
Pokud si vlastník nemovitosti provede přípojku na svém pozemku sám, je v každém případě nutná prohlídka před zásypem rýhy určeným pracovníkem obce nebo zástupcem provozovatele (VAK Beroun), stavebním dozorem, stavbyvedoucím, případně pověřený členem zastupitelstva obce. Je dobré pořizovat fotodokumentaci stavby přípojky před zásypem.
Při stavbě přípojky je nutné respektovat platné předpisy. Zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu v § 3 vymezuje pojem kanalizační přípojky takto: „Kanalizační přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí, od vyústění vnitřní kanalizace stavby, k zaústění do stokové sítě“. Podle tohoto zákona se již nedělí přípojka na veřejnou a domovní část. Přípojku investičně hradí vlastník nemovitosti, pro kterou je vybudovaná a je také jejím vlastníkem. U kanalizačních přípojek je v zákoně zakotveno právo obce v přenesené působnosti uložit vlastníkům staveb povinnost připojit se na kanalizaci, a to i v případech, kdy odkanalizování stavby bylo dříve povoleno do jímky na vyvážení, septiku nebo domovní čistírny.
Pro vlastní stavbu platí následující zásady (ČSN 75 6101)
- pro jednu nemovitost jedna přípojka, výjimku jen se souhlasem provozovatele kanalizace,
- profil přípojky 150 mm, spád min. 2 %, max. 40 %, materiál plast, uložení do lože a s obsypem kopaným pískem,
- přípojka bude napojena na domovní kanalizace před jímkou nebo septikem,
- do splaškové kanalizace nelze vypouštět srážkové vody (z okapů a vpustí) a balastní vody (na př. z drenáže nebo jímky ve sklepě),
- za hranicí nemovitosti je nutné vybudovat plastovou revizní šachtici pro kontrolu a případné čištění tlakovým vozem
V předstihu navštíví každou nemovitost projektant, za účelem dohody s vlastníkem o optimálním návrhu trasy kanalizační přípojky. Je proto nutné, aby vlastníci nemovitostí poskytli projektantovi vyčerpávající údaje o domovní kanalizaci, hloubce uložení domovní kanalizace mezi domem a jímkou, zda do potrubí je svedena odpadní voda z WC, koupelny, kuchyně a prádelny a na místě se dohodli na trase přípojky. Pro dodavatele stavby stoky v ulici to bude zásadní podklad pro vysazení odbočky v průběhu pokládání stoky.
Na kanalizační síť se bude možné fyzicky napojit až po ukončení stavby a na pokyn z OÚ (po kolaudaci celé stavby). - Předpokládaný termín ukončení celé stavby je jaro 2026.
Určitě Vás také zajímá, jak bude vybíráno stočné – kdo odebírá vodu z veřejného vodovodu, bude mu kalkulováno stočné podle stavu na vodoměru (pokud neodebírá i vodu ze studny pro potřeby domácnosti). V případě odběru z vlastního zdroje je tato částka vybíraná paušálem (státem daná norma – což je 36 m3 na osobu a rok). Paušál se vztahuje pouze na počet osob, které se v domácnosti zdržují (ne podle trvale přihlášených osob). V případě, že odebíráte pro domácnost vodu z veřejného vodovodu i ze studny, bude Vám, dle podmínek provozovatele, vypočtena částka za stočné podle vodoměru i část podle paušálu (lze také na přívod ze studny osadit vodoměr). Před připojením Vám bude předán jednoduchý formulář k uzavření smlouvy s provozovatelem, ve kterém uvedete všechny potřebné údaje k výpočtu stočného.
V roce 2024 je stanovena částka za stočné 74,15 Kč/m3.
Od projektanta se dozvíte, zda ve Vaší komunikaci povede kanalizace gravitační nebo tlaková. Většinu lokalit v obci se nám podaří odkanalizovat gravitačně, pouze několik částí musíme řešit tlakovou kanalizací.
Kontakt na projektanta: Ing. Pavel Mladič: 602 134 550
Termíny pochůzek projektanta – kanal. přípojky
PODKLADY :
C.2.1 Koordinační situační výkres – díl A
C.2.2 Koordinační situační výkres – díl B
C.2.3 Koordinační situační výkres – díl C
C.2.4 Koordinační situační výkres – díl D
POJMY – Vysvětlení